Aranżacja wnętrz

17 sposobów na nowoczesną aranżację salonu z kominkiem

Sposobów na nowoczesną aranżację salonu jest tak wiele, że trudno jest szybko i bez większych problemów wybrać projekt najbardziej przytulnego i ciepłego pomieszczenia. Nie wszyscy gustują w nowoczesnym i surowym stylu skandynawskim, dlatego prezentujemy 17 propozycji aranżacji tego ważnego dla relaksu i odpoczynku pomieszczenia. Podstawowym kryterium, na jakim oparliśmy wybór, to miła atmosfera, ciepło i wygoda.

Nowoczesny salon, z którego nie chce się wychodzić

Salon to pomieszczenie, które jest nie tylko miejscem spotkań z przyjaciółmi i rodziną, ale przede wszystkim miejscem odpoczynku. To, co szczególnie nadaje ciepły i przytulny charakter salonu, to odpowiednie dodatki i wyposażenie, takie jak: puszyste poduszki, odpowiednio dopasowane narzuty, zasłony i dywany. Ważne będzie również oświetlenie oraz luksusowy dodatek, jakim jest kominek. Doskonałym rozwiązaniem, szczególnie gdy brak jest odpowiedniej instalacji dla klasycznego kominka, jest biokominek, który w równym stopniu ociepli i upiększy nasz salon. Galeria, w której przedstawiamy 17 różnych aranżacji salonu, może stać się pomocna w określeniu stylu, który będzie najbliższy Twoim oczekiwaniom.

Architekt radzi, czyli co, gdzie i jak

Projekt wymarzonego salonu to znacznie trudniejszy temat, niż może się to powszechnie wydawać. Wyposażenie, w postaci kanapy, wygodnych foteli, stolika kawowego i kominka, to tylko mały wycinek tego, co należy brać pod uwagę — urządzając salon. Pojawia się bowiem wiele czynników, które będą decydować o efekcie, a szczególnie o doborze mebli i elementów dekoracyjnych. Na całość nie tylko będzie wpływała architektura wnętrza, ale również specyfika życia domowników i budżet, jaki chcą przeznaczyć na aranżację salonu. Różnice wystąpią również podczas projektowania wnętrza w domku jednorodzinnym, rezydencji, apartamencie i mieszkaniu. W rezydencji, ze względu na częstą odrębność pomieszczeń, ważna będzie przestrzeń widokowa i reprezentacyjny charakter salonu, natomiast w mniejszych domach lub mieszkaniach, salon pełni wiele funkcji a co z tym związane, będzie stanowił tylko część zagospodarowanej przestrzeni.

Nowoczesny salon

Sposób na salon z kominkiem

Oczywiście najlepszym sposobem na uzyskanie odpowiedniej atmosfery w salonie jest umieszczenie w nim – kominka. Na rynku mamy wiele propozycji, dotyczących rodzaju, wyglądu i parametrów technicznych kominków salonowych. Mogą to być zarówno kominki zamknięte, jak i otwarte. Oba rodzaje mają zalety, a jedynie czynnik organizacyjny może wpływać na odpowiedni ich wybór. W klasycznym otwartym kominku mamy poczucie bliskości ognia, co doskonale sprawdzi się w przestronniejszych pomieszczeniach. Kominki zamknięte, są z kolei praktyczniejsze w przypadku kiedy musimy np. wyjść z domu, wystarczy wówczas zamknąć drzwiczki i nie musimy martwić się o położone w pobliżu kominka meble. Mamy również doskonały wybór pod kątem dopasowania kominka do naszego salonu. Jeżeli cenimy sobie styl klasyczny, wówczas możemy użyć do jego zabudowy naturalnych kamieni, a w przypadku kiedy wolimy bardziej nowoczesny, to zabudowa może być wykonana np. z tego samego materiału co ściany. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy skupiać się tylko na widoku ognia.

Bezpieczeństwo w salonie

Bardzo ważne jest, abyśmy podczas urządzania salonu pamiętali o bezpiecznej odległości kominka od mebli (szczególnie tapicerowanych). Aby ocenić prawidłową odległość, należy zapoznać się z określoną mocą wkładu. W przypadku kominka zamkniętego jest to odległość od 110 do 160 cm, a jeżeli decydujemy się na kominek otwarty, to wolna przestrzeń powinna wynosić ok. 200 cm. Istotna jest również płyta położona bezpośrednio przed kominkiem, chroni ona bowiem podłogę przed palącym się drewnem. Jej długość dla kominka zamkniętego powinna wynosić ok. 70 cm, natomiast dla kominka otwartego ok. 100 cm (dzięki temu, jest jeszcze miejsce na ochronny parawan).

Urządzamy dobrze naświetlony i przestronny salon

Moda na duże przeszklone salony, mimo że odpowiednio naświetlają pomieszczenia, nie zawsze stanowią dobre rozwiązanie. Powodem może być np. duża gęstość zabudowy, która wymusza na architektach dość nietypowe rozwiązania podnoszące atrakcyjność projektowanej przestrzeni. Warto zwrócić na to uwagę, szczególnie podczas wybierania projektu. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się widokiem z salonu, jednocześnie nie zaglądając nikomu do okien. Istotne jest wówczas prawidłowe kadrowanie widoku (przy pomocy okna przy podłodze) oraz zastosowanie tak zwanego otwartego narożnika, który pozwoli na otrzymanie prawie panoramicznego widoku. Jest to bardzo prosty element, ale dostarczający niezwykłych wrażeń, szczególnie gdy uda się zamontować nawet wąską i przy tym wysoką szybę.