Inspiracje i porady

Czysty dywan – kilka sposobów na jego uzyskanie!

Nie wszyscy posiadają w swoich domach dywany, ale niewątpliwie mało jest mieszkań, które w ogóle ich nie mają. W sklepach dostępne są naprawdę różne modele – nie tylko odmienne pod względem wielkościowym, ale także jeśli chodzi o kolor czy po prostu materiał (długość włosia itp.).

Dywany – o czym wie każdy ich posiadacz – nie są niestety zbyt wygodne do czyszczenia. Brudzą się zaś wyjątkowo szybko, ponieważ zbierają wszystkie okruszki, brudy z kapci i butów, jak też po prostu kurz. Czysty dywan nie jest jednak niemożliwy do uzyskania – trzeba tylko regularnie go pielęgnować i dbać o niego we właściwy sposób! Jak to zrobić? Oto kilka porad!

Jak często odkurzać?

Oczywiście, najczęściej wykonywaną czynnością jeśli chodzi o pielęgnację dywanów, jest po prostu ich odkurzanie. Warto to robić regularnie, żeby wszelkie nieczystości nie zdążyły w nie szczególnie głęboko wniknąć. To istotne we wszystkich dywanach – zwłaszcza jednak w tych, które są szczególnie niewygodne w czyszczeniu. Jak często warto odkurzać, żeby dywan zawsze wyglądał świeżo? Poleca się, żeby robić to co 2-3 dni.

Jak dbać o dywan

Jak usuwać plamy?

Czasem kiedy idziemy z jedzeniem przez dywan, czasem coś skapnie z talerza czy z kubka. Bywa, że w ogóle tego nie zauważamy, albo nie chcemy zauważać, nim nie trzeba będzie solidnie posprzątać w domu. Dla dywanu może być jednak o wiele za późno – plama może skutecznie go odbarwić czy zlepić włókna. Dlatego usuwanie plam powinno się odbywać możliwie jak najszybciej. W zależności od tego, jakiego rodzaju plama jest do sprzątnięcia, istnieją różne zasady jej wywabiania. Na przykład jeśli chcemy usunąć plamę z wina, dobrze jest osuszyć je lekko ręcznikiem, zasypać sodą oczyszczoną i pozostawić na kilka godzin. Później wystarczy tylko odkurzyć dokładnie to miejsce, ponieważ w sodę wsiąkną resztki wina.

Pranie na sucho i pranie na mokro

Dywany muszą być czyszczone z plam i regularnie odkurzane – czasem jednak zdarza się, że trzeba je również wyprać… Niektórzy sobie tego w ogóle nie wyobrażają, ale nie chodzi oczywiście o wpakowanie całego, wielkiego dywanu do żadnej pralki, bo najczęściej nawet jego niewielka część się do niej nie zmieści. Chodzi o używanie środków do czyszczenia, które pozwolą na odświeżenie dywanu – podobnie jak to ma miejsce z praniem ubrań w pralce. Środki do czyszczenia na sucho wystarczy rozprowadzić na powierzchni i odczekać kilka godzin – następnie odkurzyć. Jeśli zaś chodzi o pranie na mokro, należy najpierw go odkurzyć, następnie namoczyć miejsca najbardziej poplamione, a później użyć wody, płynu do dywanów, szczoteczki i ewentualnie ręcznika. Dywan pierzemy wodą z płynem przy pomocy szczotki, a ewentualny nadmiar wody usuwamy ręcznikiem. Kiedy dywan wyschnie, jeszcze raz go odkurzamy.