Meble i dodatki

Dlaczego warto kupić meble drewniane?

Obecnie do wyboru jest bardzo wiele rodzajów mebli. Nie tylko ze względu na zastosowanie, dekoracje czy kolor, ale też materiał, z którego są wykonane. Najbardziej popularne są meble drewniane, które też mają wiele zalet. Niestety są one robione przez profesjonalnych stolarzy, często na zamówienie, aby były dopasowane do wielkości pomieszczenia, a zatem nie są tak tanie jak mele z płyt MDF czy płyt wiórowych.

Jednak zdecydowanie w przypadku mebli drewnianych płaci się za wysoką jakość materiału, wykonania oraz produktu. Jakie jeszcze są plusy zakupu takich mebli?

Zalety mebli z drewna

Przede wszystkim meble z litego drewna są bardzo wytrzymałe, trwałe przez lata oraz odporne na mechaniczne uszkodzenia czy też zalanie wodą. Przez to mimo, że na początku płaci się wysoką sumę w porównaniu do tanich mebli z płyt można wiele oszczędzić w czasie. Takich mebli nie trzeba wymieniać co roku, ponieważ nie psują się łatwo. Dlatego można powiedzieć, że jest to inwestycja na lata. Jednak, aby zapobiegać niszczeniu i uszkodzeniom mebli drewnianych trzeba odpowiednio o nie dbać. Wystarczą preparaty do pielęgnacji drewna użyte podczas standardowego sprzątania mieszkania, zatem nie zabiera to zbyt wiele czasu ani pracy. Drewno jest też antystatyczne, co oznacza, że nie przyciąga kurzu. Jest to nie tylko pomocne przy sprzątaniu mieszkania, ale też dla osób z alergią na kurz i roztocza w nim żyjące, bowiem przy drewnianych meblach, będzie on znacznie ograniczony.

Nowoczesne meble drewniane

Kolejna zaleta mebli z drewna to elegancja. Już na pierwszy rzut oka można rozpoznać czy meble wykonane są z drewna czy z płyty. Te drewniane od razu przywodzą na myśl luksus i elegancki styl. A jednocześnie pasują do każdego wnętrza. Z powodzeniem można je wykorzystać do urządzenie gabinetu do pracy, ale też umeblowania salonu, kuchni czy nawet łazienki, bowiem drewno ma tyle gatunków, że bez trudu można wybrać takie nadające się do każdego pomieszczenia w domu.

Drewno różni się między sobą nie tylko ze względu na naturalny kolor, ale też właściwości. Meble do użytku domowego wykonuje się z większości drzew liściastych i iglastych, a także tak zwanych drzew egzotycznych jak mahoń i heban. Miękkie drewno, czyli np. sosna jest idealne do kształtowania mebli w różnych formatach, z kolei twarde drewno egzotyczne nadaje się do mebli np. łazienkowych, gdzie panuje duża wilgoć.

Czy warto kupić meble drewniane?

Jedynym minusem mebli drewnianych jest wysoka cena zakupu. Ale ponieważ meble drewniane są bardzo trwałe to wystarczy kupić klasyczne umeblowanie, aby przez wiele lat nie musieć myśleć o ich wymianie. A do tego pasują one do wielu wnętrz i można za ich pomocą urządzić wszystkie pomieszczenia od angielskich kuchni po nowoczesną łazienkę. Meble z drewna zdecydowanie są warte swojej ceny przez jakość jaką oferują.