Kuchnia - pomysły i dekoracje

Jak oddzielić kuchnię od salonu?

Coraz więcej osób decyduje się na połączenie salonu z kuchnią. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, a do tego wygląda naprawdę fantastycznie. Wbrew pozorom, nie oznacza to jednak, że salon i kuchnia tworzą jedną całość. Zwykle decydujemy się na ich wizualne rozdzielnie. Jak to jednak zrobić, aby wciąż dobrze się prezentowały?

1. Ścianka

Przysłonienie strefy roboczej w kuchni przy pomocy ścianki może być idealnym rozwiązaniem. Często wykonuje się ją ze szkła albo przezroczystego plastiku. Według naszych upodobań, może też być zabudowana na całej szerokości kuchni, albo tylko na jej części.

2. Wyspa

Kuchnia może zostać oddzielona od salonu również przez wyspę, która staje się coraz popularniejszym elementem wystroju nowoczesnych wnętrz. Jej wielkość zależy od tego jak dużą przestrzenią dysponujemy, jednak niezależnie od tego, stanowi on element rozdzielający oraz jest dodatkową powierzchnią roboczą. Często nad wyspą montowany jest też okap, a pod nią praktyczne szafki i szuflady, który stanowią idealne schowki. Oczywiście pamiętajmy przy tym, że wokół wyspy musi być sporo wolnej przestrzeni. Dzięki temu, poruszanie się po pomieszczeniu będzie po prostu wygodniejsze.

3. Półwysep

Jeśli dysponujemy kuchnią nieco mniejszych rozmiarów, ale podoba nam się pomysł wyspy, możemy zdecydować się na półwysep. Nie zajmuje on tak dużo miejsca jak wyspa, ale wciąż zapewnia nam dodatkową powierzchnię roboczą i schowki w postaci szafek i szuflad.

Otwarta kuchnia

4. Bar

Innym, ciekawym i nowoczesnym rozwiązaniem jest bar. W jego przypadku blat jest nieco wyższy niż w wyspach i półwyspach. Dzięki temu, doskonale kamufluje on część roboczą kuchni. Taki typ blatu, pozwala też na możliwość korzystania z hokerów, które są niezwykle modne w ostatnich latach. Od strony salonu widzimy zatem piękny bar, natomiast w kuchni funkcjonalne szafki.

5. Minibarek

Minibarek jest częstym elementem wyposażenia nieco mniejszych przestrzeni. Jest on niższy i mniejszy niż tradycyjny bar, w związku z czym nie zasłania części roboczej w kuchni. Świetnie jednak wygląda i stanowi fantastyczny element rozdzielający dwie przestrzenie.

6. Stół

Kuchnie i salon możemy także rozdzielić przy pomocy stołu. Jest to także bardzo praktyczne rozwiązanie, gdy mamy w zwyczaju jeść posiłki w gronie rodzinnym. Pamiętajmy jedynie, że stół sprawdza się w nieco większych pomieszczeniach.

7. Meble i sofa

Meble są również bardzo dobrym pomysłem na rozdzielenie od siebie kuchni i salonu. Zarówno te wysokie i proste, jak i nieco niższe meble o przeznaczeniu ozdobnym, mogą być elegancką granicą pomiędzy dwoma przestrzeniami. Jeśli tylko mamy na to ochotę, w tym celu możemy także wykorzystać sofę, która przecież jest niemalże niezbędnym elementem każdego salonu.