Aranżacja wnętrz

Jak oświetlić łazienkę?

Łazienka jest miejscem, w którym wykonujemy codzienne czynności pielęgnacyjne i kosmetyczne, które często wymagają precyzji. Z tego też powodu bardzo ważne jest właściwe oświetlenie tego pomieszczenia. Projektując łazienkę, trzeba zapomnieć o nastrojowym półmroku, który świetnie sprawdzi się w sypialni. Należy postawić na równomierne i dokładne oświetlenie poszczególnych stref.

W łazience powinniśmy przede wszystkim zamontować górną lampę, która zapewni ogólne oświetlenie całego pomieszczenia. Ponadto warto jest postawić na oświetlenie punktowe w strategicznych miejscach – przy lustrze czy pod prysznicem. Jeśli mamy środki, przestrzeń i fantazję, możemy spróbować eksperymentów z oświetleniem dekoracyjnym, które nada naszej łazience wyjątkowy klimat. Liczba źródeł światła zależy przede wszystkim od powierzchni pomieszczenia.

Górne oświetlenie

W łazience nie sprawdzi się duży, ozdobny żyrandol zwieszony pod sufitem. Dobrze jest postawić na estetykę i minimalizm, i kupić zabudowany plafon. Taka lampa doskonale  spełnia swoją funkcję, jednocześnie nie przytłaczając sobą całej łazienki. Jeśli chodzi o rodzaj oświetlenia, to świetnie sprawdzi się oświetlenie LED.

Źródło światła nad lustrem

Szczególnie ważne dla osób, które nie przewidują w mieszkaniu miejsca na toaletkę umieszczoną w jasnym pomieszczeniu. Takie światło powinno równomiernie oświetlać twarz osoby stojącej przed lustrem bez jednoczesnego zniekształcania barw.

Oświetlenie łazienkowe

Najlepszym rozwiązaniem jest montaż dwóch źródeł światła po obu stronach lustra lub też po obu bokach oraz nad lustrem. Należy za to unikać umieszczania lamp naprzeciwko lustra. Takie rozwiązanie jest zupełnie niepraktyczne, ponieważ odbite światło sprawi, że nie będziemy w stanie wygodnie przejrzeć się w lustrze.

Lampki dekoracyjne

Dekoracje stworzone za pomocą drobnych elementów doświetlających są wyjątkowo efektowne i potrafią wprowadzić do łazienki niezwykły nastrój, co może być istotne szczególnie dla wielbicieli długich odprężających kąpieli. Górne światło nie sprzyja relaksowi, więc jeśli lubimy odpoczynek w wannie pełnej wody, postawmy na niewielkie panele LEDowe. Możemy zamontować je nad wanną czy kabiną prysznicową, oświetlać nimi tylko to, co niezbędne.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Eksperymentując z oświetleniem łazienkowym, nie wolno zapominać, że instalacje elektryczne w łazience stanowią szczególne niebezpieczeństwo, kiedy są nieodpowiednio zamontowane. Przede wszystkim należy unikać zwykłych stojących lampek podłączanych kablem do prądu. O ile w salonie i w sypialni takie rozwiązanie może się sprawdzić, o tyle w łazience stanowi poważne zagrożenie. Lampki łazienkowe powinny być wykonane z wodoodpornego tworzywa i oddalone od źródła wody o co najmniej 60 cm.