Dla dzieci

Jak pomalować pokój dziecięcy?

Zastanawiając się nad tym w jaki sposób powinniśmy urządzić pokój naszego dziecka, dominujące w nim barwy są jedną z najważniejszych decyzji, jakie musimy podjąć. Często, kierujemy się niestety stereotypami, które narzucają nam pewne rozwiązania. Jednym z wielu takich przypadków jest przeświadczenie, iż kolor niebieski możemy zastosować wyłącznie w pokoju chłopca.

Nie jest to jednak prawdą, gdyż sprawdzi się on również w pokoju dziewczynki. Warto zatem rozważyć tę możliwość, ponieważ efekt końcowy naprawdę pozytywnie nas zaskoczy.

Kolor niebieski w pokoju dziecka

Pokój dziecka to bardzo ważne miejsce dla naszego malucha, dlatego musimy się przyłożyć do jego urządzenia. Jest to przecież pomieszczenie, w którym nasze dziecko będzie odpoczywać, bawić się i uczyć. Często dużo problemu sprawia nam wybór koloru ścian. Pod uwagę, powinniśmy w tym przypadku brać jednak fakt, iż barwy mogą wpływać na nasze samopoczucie. Dlatego też, dobrym wyborem może okazać się kolor niebieski, który działa na człowieka relaksująco i wyciszająco. Nie bez powodu, kolor błękitny, czyli jasno niebieski, jest chętnie wykorzystywany w terapii lęków. Oprócz tego, barwa ta wspomaga pracę twórczą oraz wzmaga koncentrację, przez co będzie idealnym wyborem do pokoju dziecka i to nie tylko dla chłopca.

Jednocześnie jednak, nie możemy przesadzać ze zbyt dużą ilością błękitu w jednym pokoju. Jego nadmiar może mieć bowiem mniej pożądane działanie, powodując znużenie, niedbalstwo czy nawet lenistwo. Niemniej jednak jeśli zastosujemy tę barwę w połączeniu z innymi kolorami, może być to jeden z najlepszych wyborów, gdy chodzi o kolor ścian w pokoju dziecka.

Wystrój pokoju dziecięcego

Kiedy zastanawiamy się nad zmianą aranżacji wnętrza pokoju nieco starszego dziecka, musimy pamiętać o tym, że powinien się on podobać również jemu. Należy zatem wziąć pod uwagę jego pomysły oraz upodobania. Oczywiście, nie zawsze będą się one zgadzały z naszą własną wizją, ale pójście na kompromis jest konieczne, aby nasza pociecha czuła się naprawdę dobrze w swoim pokoju. Warto chociażby ustalić z dzieckiem, jaki kolor albo bajkowa postać, stanie się w nim tematem przewodnim.

Wybierz swój ulubiony odcień niebieskiego

Jeśli do pomalowania ścian w pokoju wybierzemy jasny odcień niebieskiego, będziemy w stanie w łatwy sposób optycznie powiększyć pokój. W związku z tym, że niebieski należy do zimnej palety kolorów, może wpływać na dziecko, uspokajając je.

Decydując się natomiast na mocniejszy odcień tej barwy, musimy pamiętać, iż będzie ona dominowała. Dlatego też, warto zastanowić się nad wykorzystaniem jej wyłącznie na jednej ze ścian.

Kolor niebieski można łączyć z beżem, szarością czy takimi pastelowymi kolorami jak róż, mięta czy żółć. Świetnie prezentuje się także skomponowany z elementami drewnianymi.