Inspiracje i porady

Jak prać kołdry – poradnik praktyczny

Żeby po męczącym dniu móc położyć się w pachnącej pościeli, należy o nią regularnie dbać. Błędem byłoby rozumowanie, że kołdry nie ulegają zabrudzeniu, gdyż jako ludzie od dziecka do dorosłości produkujemy różnorakie wydzieliny, a wchłania to również pościel.

I właśnie wiek człowieka oraz surowiec, jakim kołdra jest wypełniona, są głównymi wskaźnikami do oszacowania, jak często kołdra powinna być prana. Oprócz sytuacji niestandardowych jak przebyte choroby, czy zabrudzenia wynikające z nadmiernej ilości wydzielin.

Jak prać kołdry?

Odpowiedź zależy od wypełnienia.

1. Antyalergiczne wypełnienie syntetyczne możemy uprać w pralce, ale bez stosowania proszku do prania, a raczej używając delikatnego płynu. Temperaturę ustawiamy zawsze niżej od górnej granicy bezpieczeństwa, dzięki czemu unikniemy zmechacenia się włókien. Przy lekkich zabrudzeniach i odświeżaniu kołdry, pierzemy przy 40 stopniach C, ale już przy kołdrach dla alergików uczulonych na roztocza i kurz, trzeba zastosować temperatury rzędu 80-90 stopni i kołdra musi być do takich temperatur dostosowana.

Nie mniej ważne jest ich odpowiednie suszenie. Kołdrę trzeba solidnie, dwukrotnie odwirować, a podczas suszenia, co jakiś czas roztrzepywać, aby na powrót nabrała puszystości i sprężystości. Odradza się suszenia w pełnym słońcu, lepiej na pranie wybrać dzień pogodny, z lekkim zachmurzeniem i wietrzny.

Pranie kołdry

WAŻNE! Nie przetrzymujemy kołdry w pralce, ale przystępujemy do suszenia natychmiast po wypraniu. W przeciwnym wypadku nabierze ona przykrego, trudnego do usunięcia zapachu stęchlizny.

2. Kołdry z puchu i pierza są zdecydowanie najdoskonalsze funkcyjnie i najdroższe, ale za to trudne do prania. Naturalne, wysokiej jakości absolutnie wykluczają użycie pralki i nie można ich suszyć w suszarce bębnowej ani w pełnym słońcu. Jeżeli nie chcemy kołdry zniszczyć, bezdyskusyjnie powierzamy jej pranie specjalistycznej firmie. Zakładając, że pościel będzie je dobrze chronić oraz że nie będą używane przez alergików i maluchy, wystarczy to zrobić raz do roku, nie zapominając przy tym o częstym przewietrzaniu i roztrzepywaniu.

Skutki nieprawidłowego prania kołder

Odrzucając pranie kołder z wypełnieniem naturalnym i powierzając to specjalistom, unikniemy niemalże natychmiastowego zniszczenia kołdry. Jeżeli postąpimy inaczej, czeka nas po prostu spanie pod sfilcowaną, zupełnie nieogrzewającą płachtą. Pranie kołder sztucznych, według zaleceń na metkach, jest natomiast wskazane, ale ważniejszy jest tutaj proces suszenia. Nieumiejętnie przeprowadzone zmechaci nam wypełnienie, a ze względu na pikowanie nawet tego nie zauważymy. Kołdra przestanie nas grzać i pozostanie nam jedynie zakup nowej.

Podsumowując, chętnie zapoznamy się z doświadczeniami innych, dotyczącymi prania kołder, a wszystkich tych, którzy są na etapie wymiany kołderek, zapraszamy do naszego sklepu.