Aranżacja wnętrz

Jak prawidłowo oświetlić salon?

Aby było możliwe zapewnienie prawidłowego oświetlenia w salonie należy wziąć pod uwagę, iż to właśnie w pokoju dziennym mieszkańcy spędzają najwięcej czasu.

Głównym kryterium wyboru oświetlenia powinna być zatem jego uniwersalność i łatwa adaptacja do pełnionej w danym momencie funkcji. Koniecznie należy także pamiętać o zapewnieniu możliwości regulacji ilości dziennego światła.

Jakie jeszcze zagadnienia musimy brać pod uwagę?

  • czy w salonie umieszczony jest telewizor lub stół jadalny?
  • czy pokój będzie pełnił funkcję miejsca pracy?
  • czy pokój dzienny będzie równocześnie także sypialnią?
  • czy oświetlenie ma pełnić wyłącznie rolę praktyczną, czy też ma pełnić rolę efektownej aranżacji

Oczywiście nie są to wszystkie czynniki, zaś ich ilość będzie zależna chociażby od ilości pokojów do zagospodarowania.

Najlepszym sposobem na rozplanowanie źródeł światła jest ich równomierne rozmieszczenie. Warto pamiętać także o tym, aby miały one stosunkowo niewielką moc. Przy oświetlaniu wnętrz dobrze jest również zastosować połączenie światła pośredniego i bezpośredniego. Przykładem takiego rozwiązania są np. kinkiety święcące do góry lub do góry oraz na dół, a także lampy sufitowe, które mogą świecić do góry i na dół lub też wyłącznie na dół.

Dobierając zatem oświetlenie do pokoju dziennego najlepiej wybrać kilka rodzajów lamp, czyli zarówno tych stojących jak i montowanych na ścianie czy suficie.

Lampy do salonu

Przy doborze oświetlenia dobrze jest również zapoznać się z jego rodzajami. Wyróżniamy:

  1. oświetlenie dekoracyjne - są to lampy, które łatwo dają się wkomponować w dowolną aranżacją. Niestety wadą takiego rozwiązania jest ryzyko wystąpienia niewystarczającego efektu oświetleniowego
  2. oświetlenie efektowe - są to lampy, które mają za zadanie dać określony efekt. Przykładem może być tu skupienie wiązki światła w taki sposób, aby precyzyjnie oświetlała ona jakieś dzieło sztuki
  3. oświetlenie użytkowe - lampy tego typu mają za zadanie osiągnięcie maksymalnej efektywności światła

Ze względu na ograniczenie od minimum współczynnika olśnienia najlepsze dla ludzkiego oka jest oświetlenie, które da efekt rozproszonego i łagodnego światła. Ryzyko olśnienia wzrasta bowiem wraz z większą widocznością źródła światła.

Niestety ze względu na sporą utratę mocy wadą takiego rozwiązania będą wyższe koszty pobieranej energii.

Jak wybrać żarówki?

Bardzo istotną kwestią jest również wybór odpowiednich żarówek.Jakie są wady i zalety poszczególnych typów dostępnych na rynku?

  1. żarówki tradycyjne - dają ciepłe światło, jednak ich wadą jest to, iż pobierają sporo energii
  2. żarówki halogenowe - mają większą wydajność niż te tradycyjne, jednak dają ostre światło, które może utrudniać odpoczynek
  3. świetlówki - ich niewątpliwą zaletą jest energooszczędność. Aby jednak mogły działać konieczne jest zastosowanie stateczników elektronicznych

Reasumując. Przy wyborze oświetlenia do pokoju dziennego warto wybierać te lampy, w których źródło światła nie będzie widoczne a jednocześnie bez efektów ubocznych zapewnią równomierne oświetlenie naszego pomieszczenia.

Bez względu natomiast, gdzie daną lampę zamocujemy nie powinna ona razić naszych oczu.