Inspiracje i porady

Przechowywanie butów - jak robić to prawidłowo?

Buty stanowią istotny element garderoby człowieka. Ich różnorodność w fasonach i kolorach przyprawia o zawroty głowy i kusi nawet tych, co butów mają już całkiem sporo. Żeby buty uzupełniały stylizację i stanowiły jej ciekawy, lub nawet wybijający się, element, muszą być dobrze przechowywane.

Podobnie jak dłonie, buty również są wizytówką człowieka i potrafią wiele o nim powiedzieć - począwszy od stanu majątkowego po proste stwierdzenie, czy ich użytkownik jest fleją, dlatego tak ważne jest dbanie o buty. 

Odpowiednie miejsce

Do wyboru, do koloru. Jedni przechowują w szafie luzem, inni przechowują w pudełkach, a jeszcze inni kupują specjalne szafki tylko i wyłącznie dla butów. Każdy sposób dobry oprócz przechowywania luzem, rzuconych w kąt. Takie buty łapią kurz i brud, i niszczeją bardzo szybko.

Jeśli decydujemy się na szafę, to oczywiście należy pamiętać o zachowaniu w niej porządku. Półka na buty ma pozostać półką na buty, a nie na inne rzeczy typu torebki i plecaki, a już tym bardziej ubrania. Bądź co bądź, nieważne jak czyste, to buty ma kontakt z ziemią i brudem. Na półce też nie powinny leżeć luzem na sobie, odkształcą się w brzydki sposób i pobrudzą od siebie, dlatego warto zainwestować w przezroczyste pudełka, żeby były dobrze widoczne lub zachować je w oryginalnych sklepowych kartonach (mają zdjęcia obuwia na sobie, więc też łatwiej znaleźć odpowiednią parę).

Ciekawe designersko i bardzo funkcjonalne szfaki na buty posiada w swojej ofercie sklep www.meblujesz.pl >>

Przechowywanie butów

Jeśli nie mamy szafy odpowiednio dużej, żeby wszystkie pary stały na widoku, warto robić sezonowe porządki i latem układać buty letnie bardziej z przodu czy na wierzchu, a kozaki czy inne zimowe buty bardziej schować, a zimą na odwrót. 

Posiadacze większych przedpokojów śmiało mogą inwestować w szafki na buty, począwszy od gotowych modeli, po te robione na zamówienie. Wszystko zależy od ilości miejsca, które możemy przeznaczyć na taką szafkę, a także ilości posiadanych butów. Szafka na buty, jak każdy inny mebel, powinien się komponować w wystrój przedpokoju i stanowić spójną całość, zachowując przy tym pełnię funkcjonalności. 

Pudełka, pasty i prawidła

Szafka, tudzież szafa to nie wszystko, jeśli chodzi o prawidłowe przechowywanie butów. Idzie też za tym pielęgnacja. Oprócz pudełek, które zabezpieczą przed osiadaniem kurzu, przydadzą się także prawidła. Ochronią buty przed odkształceniami, można je dostać w wersjach drewnianych lub plastikowych. To ważne, aby buty, które chcemy nosić np. zimą przetrwały sezon letni bez problemów. Każdy powinien mieć także osobną szczotkę do butów, pasty (jeśli ma się skórzane buty), różne specyfiki zabezpieczające (impregnaty) czy też dezodoranty odświeżające buty i zapasowe wkładki oraz sznurówki. Tak zabezpieczone buty będą służyć latami, a dzięki dodatkowym akcesoriom można uniknąć przykrych niespodzianek i zmartwień.