Dla dzieci

Jak urządzić pokój dziecięcy?

Pokój dla dziecka to miejsce, które w tym samym czasie musi być przeznaczone do nauki, zabawy, przechowywania i snu, jego urządzenie nie jest więc prostym zadaniem. Nie oznacza to jednak, że pogodzenie wielu funkcji w jednym pomieszczeniu jest niemożliwe.

Przy projektowaniu pokoju dziecka nie można zapominać o tym, jak duże znaczenie ma wiek malucha. W praktyce oznacza to, że dla najmłodszych najlepiej jest projektować chodząc na kolanach. Nie można też zapominać o tym, jak wiele czasu w takim pokoju spędzają osoby dorosłe. To one przewijają, karmią i porządkują rzeczy malucha, dobrze więc zadbać także o ich wygodę. Gdy dziecko jest już starsze, wskazane jest włączanie go do procesu projektowania i pytanie o zdanie. Zawsze należy mieć też na uwadze kwestie związane z bezpieczeństwem. Pomysły dziecka potrafią zaskoczyć niejednego dorosłego, dobrze więc zadbać o materiały nie tylko trwałe, ale i łatwe w utrzymaniu w czystości.

Umiejętne ocenianie potrzeb

Urządzając pokój dziecięcy nie można zapominać o tym, że dzieci w różnym wieku mają też różne potrzeby. Są one możliwe do przewidzenia, wymagają jednak chwili refleksji. Jeśli zastanawiamy się nad lokalizacją pokoju dla małego dziecka, starajmy się, aby był on ulokowany możliwie jak najbliżej sypialni rodziców. Z kolei nastolatkowi bardziej spodoba się pokój położony w pobliżu wejścia do domu, choć nie pogardzi również pokojem na poddaszu. Gdy dziecko jest jeszcze w wieku przedszkolnym, jego pokój nie musi być duży, dziecko bowiem i tak najchętniej przebywa tam, gdzie może utrzymywać kontakt wzrokowy z rodzicami.

Meble dziecięce

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja wówczas, gdy dziecko dorasta. Nastolatek potrzebuje intymności, coraz chętniej zaprasza przy tym znajomych. W jego pokoju dobrze jest też zadbać o dodatkowe miejsce do spania, może się bowiem okazać, że któryś ze znajomych zechce zostać na noc. Bez względu na metraż, wybierając pokój dla dziecka warto zadbać o jego oświetlenie. Tu sprawdza się zasada mówiąca o tym, że im bardziej słoneczny jest pokój, tym lepiej.

Sztuka ogarniania przestrzeni

Przy urządzaniu pokoju dziecięcego pomocne może okazać się ćwiczenie zakładające, że będziemy postrzegać go tak, jak postrzega się trójwymiarową bryłę. Pozwala to na bardziej umiejętne wykorzystanie przestrzeni. Meble zasadniczo możemy w związku z tym podzielić na trzy grupy. Na pierwszą składają się te, które znajdują się tuż nad podłogą i właśnie one są dziecięcym królestwem. Jeśli są one położone nieco wyżej, może z nich korzystać maluch, który nauczył się już chodzić, na szczycie znajdują się zaś te meble, z których korzystają przede wszystkim rodzice. Oczywiście, organizacja przestrzeni zmienia się w zależności od tego, jak rozwija się samo dziecko. W pewnym momencie więc maluch zmienia się w nastolatka, a ten ostatni dochodzi do wniosku, że należy mu się dostęp do całego pokoju.