Inspiracje i porady

Jak usunąć spaleniznę z garnka lub patelni?

Czasem – mimo najszczerszych chęci – posiadamy raczej średni talent kulinarny i po prostu pewne dania nam nie wychodzą. Kończy się to przypalonym garnkiem, albo patelnią. Czasem też jesteśmy dość chaotyczni, średnio zorganizowani, albo coś nam przeszkadza w skupieniu się – i podobna awaria również gotowa.

Dym, brzydki zapach, przypalone jedzenie, które czasem trzeba wyrzucić do kosza – oczywiście, to wielkie straty i nieprzyjemne doznania, ale czasami o wiele gorszy jest jeszcze fakt, że garnki czy patelnia są całe przypalone. Niektórzy zaraz chcą je wyrzucać, inni nieodpowiednio czyszczą, czym niszczą całą powierzchnię. Jak właściwie usunąć z garnków czy patelni spaleniznę, żeby się jej skutecznie pozbyć, a żeby nie uszkodzić często delikatnej powłoki – na przykład teflonowej?

Domowe sposoby to podstawa

Czasem widząc spalony garnek, tracimy nadzieję – po prostu nie chce nam się pieczołowicie wszystkiego czyścić, nie wiedząc, czy garnek i tak będzie się nadawał do użytku. Zwykle jednak spalenizna – choć wygląda źle – nie jest wcale taka duża. Osadza się raczej na powierzchni i istnieją nawet domowe sposoby na jej pozbycie się! Zaczynamy od przygotowania soli, płynu do naczyń oraz zmywaka. Wyposażeni w takie trio, możemy pozbyć się większości zabrudzeń. Nie da się tego zrobić natychmiast – liczy się odstawienie garnka czy patelni na wiele godzin. Efekt jednak może być naprawdę dobry!

Co robimy? Do przypalonego naczynia wlewamy mocno osoloną wodę i pozostawiamy ją na 12 godzin. Po tym czasie wodę w garnku musimy zagotować – i gotować przez około 10 minut. Następnie dodajemy odrobinę płynu do mycia naczyń, by ułatwił pozbycie się tłuszczu i używamy gąbki kuchennej, żeby usunąć całe zabrudzenie. Jak widać, nie jest to wcale takie trudne – spalenizna zaś o wiele łatwiej odejdzie od powierzchni naczynia.

Jak wyczyścić patelnie

Czego nie używać do czyszczenia?

Wiele osób – chcąc szybko pozbyć się brudu – czyści garnek lub patelnię ostrymi przedmiotami. Co prawda spalenizna oczywiście szybciej zostanie w ten sposób usunięta, jednak nie będzie to ostatecznie dobre dla przedmiotu. Ostre narzędzia – nawet popularne druciaki – uszkadzają warstwę ochronną na garnkach i patelniach. Później potrawy o wiele łatwiej będą się na nich przypalać, więc o wiele częściej będziemy musieli ich używać do czyszczenia. A z każdym kolejnym myciem będzie coraz gorzej… Warto więc już na początku tej drogi zapamiętać, że możemy najpierw użyć drewnianej lub plastikowej łopatki, a następnie zastosować zmywak. Nawet taki z warstwą ścierną – ale absolutnie żadnych noży czy druciaków.

Sposób na silniejsze zabrudzenia

Jeśli spalenizna jest naprawdę spora, zwykła sól kuchenna i płyn do naczyń mogą nie wystarczyć. W takim wypadku należy zatem zastosować sodę oczyszczoną i ocet spirytusowy. Najpierw należy pokryć przypaloną powierzchnię sodą oczyszczoną, a następnie zalać octem i dodać gotującą się wodę. Powstającą pianę na chwilę zostawiamy, a po pewnym czasie usuwamy gąbką.