Meble i dodatki

Jakie garnki kupić?

Garnki to niezbędny element wyposażenia każdej kuchni. Czasem nie zastanawiamy się długo nad ich wyborem, co nie jest właściwym postępowaniem. Dobre garnki są bowiem nie tylko funkcjonalne, ale również bardzo wytrzymałe, dzięki czemu będą nam służyć przez wiele lat. Warto zatem poświęcić nieco więcej czasu ich wyborowi, gdyż inwestycja w dobrej jakości produkty tego rodzaju, może okazać się naprawdę opłacalna.

Co to znaczy, że garnek jest dobry?

Kupując garnek, przede wszystkim chcemy by potrawy się w nim nie przypalały. Z tego względu, warto stawiać na produkty z wielowarstwowym dnem. Istotne jest także to, by naczynie miało ergonomiczny kształt oraz wygodne rączki, uchwyty czy pokrywki. Wiele osób wybiera też garnki z wbudowanymi wskaźnikami temperatury, co pozwala na precyzyjne przygotowanie każdej potrawy.

Na co zwrócić uwagę wybierając garnki?

Przede wszystkim upewnijmy się, że mogą one być używane na płytach indukcyjnych, które są coraz popularniejszym rozwiązaniem, oraz czy można je myć w zmywarce. Oprócz tego, powinniśmy się dowiedzieć, czy dołączone są do nich pokrywki. Najlepiej takie, które posiadają system odprowadzania pary wodnej z wnętrza naczynia oraz nienagrzewające się uchwyty.

Bardzo ważne jest też to z jakiego tworzywa stworzony został konkretny garnek. Zależy od niego nie tylko wygląd danego naczynia, ale także jego trwałość oraz odporność na deformacje czy rozwój mikroorganizmów.

Garnki i komplety garnków

Do produkcji garnków najczęściej wykorzystuje się:

- stal nierdzewną

- stal węglową emaliowaną

- miedź i jej stopy

- stop aluminium

- ceramikę

- szkło

- żeliwo

Powłoka garnka

Wiele garnków pokrytych jest także specjalną powłoką we wnętrzu, która ma chronić potrawę przed jej przypaleniem lub przywieraniem. Często jest to emalia, powłoka ceramiczna, tytanowa czy marmurowa lub teflon. Nie wszystkie rodzaje garnków wymagają jednak takiej powłoki.

W ofercie sklepów możemy też znaleźć garnki wielofunkcyjne, takie jak szybkowary, które mogą służyć do duszenia, smażenia, gotowania w wodzie i na parze, a do tego skracają czas przygotowania takiego dania.

Odporny wysoki garnek

Pojedyncze garnki czy całe komplety?

Jeśli dużo i często gotujemy, zdecydowanie warto zainwestować w zakup całego kompletu garnków. W ten sposób zyskamy kilka ich rodzajów o różnym przeznaczeniu i wielkości. Jednocześnie jednak będą one miały takie same właściwości i parametry.

Zakup pojedynczych sztuk sprawdzi się jednak w sytuacji, gdy na co dzień gotujemy mało lub nawet wcale.

Jak dbać o garnki?

Nawet najlepszej jakości garnki mogą się niszczyć, jeśli nie zadbamy o nie w odpowiedni sposób. Dlatego, powinniśmy przede wszystkim dokładnie je czyścić i pielęgnować po każdym użyciu. Nie wykorzystujmy jednak do tego ostrych powierzchni, takich jak popularne druciaki, czy mocnych środków chemicznych. W przypadku garnków ze stali nierdzewnej, warto sięgnąć po produkty stworzone specjalnie do ich pielęgnowania.