Dla dzieci

Jakie krzesło dla ucznia?

Urządzając pokój dziecka, zwykle zwracamy uwagę przede wszystkim na wygląd mebli oraz ich kolory. Jeśli jednak nasza pociecha jest już dumnym uczniem, musimy przede wszystkim pamiętać, o zorganizowaniu odpowiedniego kącika do nauki. Chodzi tutaj rzecz jasna o dobrej jakości biurko, ale również o wygodne i funkcjonalne krzesło.

Dzięki niemu, długie godziny spędzane na nauce czy przy komputerze, nie będą miały nazbyt negatywnego wpływu na jego zdrowie. Na co zwracać uwagę wybierając krzesło dla dziecka?

Cechy idealnego krzesła

Wybierając krzesło dla naszego dziecka, musimy zdecydować się na takie, na którym utrzymanie poprawnej pozycji ciała nie będzie problemem. Taki mebel będzie idealnie podtrzymywał mięśnie oraz odciążał kręgosłup. Oczywiście wygląd jest bardzo ważny, ale kierujmy się przede wszystkim tymi cechami krzesła, które będą świadczyły o jego ergonomiczności. Nawet najpiękniejsze, kolorowe krzesło, które spodoba się dziecku, nie będzie dobre, jeśli nie zapewni mu odpowiedniego podparcia.

1. Oparcie

Plecy dziecka muszą mieć odpowiednie podparcie kiedy przebywa w pozycji siedzącej, tak by były one odciążone. Dlatego też, wybierając krzesło, powinniśmy się upewnić, że jego oparcie ma odpowiednie wygięcie, które będzie dopasowane do krzywizny kręgosłupa naszej pociechy. Dzięki temu, zarówno w odcinku piersiowym, jak i lędźwiowym będzie on właściwie podparty. Oprócz tego, wybierzmy krzesło, którego oparcie posiada regulację wysokości i odchylenia.

2. Siedzisko

To jak głębokie powinniśmy wybrać siedzisko, zależy od długości ud naszego dziecka. Pamiętajmy, że podczas siedzenia, nogi powinny być zgięte pod kątem prostym. Stopy powinny natomiast swobodnie opierać się o podłogę. Dlatego też, krzesło musi mieć odpowiednią regulację wysokości siedziska. Jeśli chodzi natomiast o szerokość, dobrze, gdy po bokach, zostanie co najmniej kilka centymetrów luzu. Co więcej, siedzisko musi mieć również odpowiednią twardość. Na zbyt miękkim, dziecko może się zapadać, a na za twardym będzie mu niewygodnie.

Fotel biurowy dla ucznia

3. Obrotowe i na kółkach

Obrotowe krzesła na kółkach to obecnie standard. Zapewnią one Twojemu dziecku duży komfort, a do tego ich wybór jest wyjątkowo szeroki.

4. Podłokietniki, zagłówek i podnóżek

Dobrze, jeśli krzesło posiada regulowane podłokietniki, gdyż dzięki nim napięcie w rękach oraz ramionach jest mniejsze. Oprócz tego, warto także zdecydować się na krzesło wyposażone w zagłówek oraz podnóżek, by nasze dziecko miało zapewniony jeszcze większy komfort podczas nauki lub korzystania z komputera.

5. Obicie

Obicie jest ważnym elementem krzesła nie tylko pod względem swojego wyglądu. Powinniśmy decydować się na obicia, które są wytrzymałe, odporne na uszkodzenia oraz łatwe w czyszczeniu. Świetnie sprawdzają się pod tym względem ekoskóry oraz tkaniny MESH.