Aranżacja wnętrz

Mały Balkon – jak urządzić ładnie i praktycznie

Śniadanie czy kolacja na świeżym powietrzu to latem marzenie wielu z nas. Jeśli nie mamy ogródka, pozostaje nam balkon – tylko jak go dobrze urządzić, żeby była zarazem ładny i funkcjonalny?

Mały balkon też może cieszyć

Mały balkon – jak małe mieszkanie, potrzebuje rozwiązań bardzo funkcjonalnych. Można na nim zaadaptować np. składane stoliki, które w tym wypadku możemy zamontować na balustradzie. Po skończeniu posiłku, stolik łatwo się składa i znów mamy wolne miejsce np. na leżak (lub suszarkę z praniem). Tradycyjne doniczki nie zdają tu egzaminu – musimy wybrać spomiędzy skrzynek zamocowanych na zewnątrz balkonu lub kwiatów w wiszących doniczkach. Widok i zapach kwiatów będą nas cieszyć, a jednocześnie nie ograniczać i tak małej powierzchni.

Mały balkon powinien być urządzany w jasnej kolorystyce. Dla miłośników eleganckiej klasyki polecamy zawsze modną czerń i biel. Zieleń na każdym balkonie jest mile widziana, ale nie powinniśmy przesadzać – zbyt dużo roślin uniemożliwi nam cieszenie się słońcem.

Mały balkon w bloku będzie korzystnie wyglądał w stylu prowansalskim, skandynawskim oraz wszelkich odmianach stylu eko. Naturalne lub rozbielone drewno, nawiązuje do natury i sprzyja odpoczynkowi. .

Aranżacja balkonu

Urządzanie wąskiego balkonu

Wąski balkon to innego typu wyzwanie – tu należy wyrównać dysproporcje. Najłatwiej przez podzielenie długiej powierzchni na dwie części. Po jednej stronie stawiamy stolik i krzesła, a po drugiej kwiaty, regał lub inny sprzęt tuszujący naturalny brak proporcji. Doniczki lub skrzynki na balustradzie zawieszamy koniecznie po zewnętrznej stronie. Możemy też poszerzyć balkon wizualnie – wystarczy położyć panele lub terakotę wszerz balkonu zamiast wzdłuż. Możemy również kształtować przestrzeń z użyciem kolorowej mozaiki na podłodze lub ścianach – trzeba jedynie uważać na ciemne barwy, które mogą jeszcze podkreślić istniejące dysproporcje.

Zabudowa balkonu

Coraz więcej osób decyduje się na zabudowanie balkonu – szkło jest bardzo praktyczne, chroni przez zanieczyszczeniem, deszczem czy mrozem. Zabudowa chroni również przed nadmiernym nagrzewaniem, oraz zaglądaniem na nasz balkon przez niepowołane osoby. Pozwala wydzielić bardzo prywatną przestrzeń w środku miasta. Na zabudowanym balkonie można również przechowywać różne rzeczy np. rowery, bez obawy o ich zniszczenie.

Obecnie mamy ogromny wybór w kwestii zabudowy balkonów czy loggi. Starsze systemy opierają się na aluminiowych ramach ze wstawionymi szybami – niestety zaburza to wygląd zewnętrzny budynku oraz ogranicza widok od strony mieszkania. Bezramowa zabudowa balkonu jest znacznie korzystniejsza – jest ona praktycznie niezauważalna zarówno przez mieszkańców jak i przechodniów patrzących z ulicy.