Inspiracje i porady

Mielenie kawy. Jak wybrać młynek do kawy domowy?

Czy dobra kawa może nam być tylko zaoferowana w kawiarni? Odpowiedź brzmi nie. Można zostać domowym baristą oraz zaskoczyć swoich znajomych kawą, która jest podana niczym w najlepszej kawiarni. Obojętnie czy to będzie kawa z kawiarki, ekspresu, chemeska, Aueropressy czy też zupełnie innego sprzętu.

Najważniejsze jest to, aby kawa była przed zaparzeniem świeżo zmielona. Z całych ziaren oczywiście nie da się zaparzyć kawy. Musimy zatem ją zmielić, a do tego będzie potrzebny młynek.

Kawa mielona czy też młynek do kawy?

Rozwiązaniem zdecydowanie lepszym jest użycie młynka do kawy. Każdy miłośnik kawy ma w domu ekspres czy też inne urządzenie do parzenia kawy. Dodatkowo oczywiście młynek do kawy, który nam pozwala równo i odpowiednio zmielić kawę.

Młynki do kawyW ziarnach kawy jest zamknięty cały aromat oraz smak. Zmielenie kawy powoduje jej uwolnienie z najcenniejszych walorów.

Jaki młynek wybrać do kawy?

Na pewno warto kupić młynek do kawy. Tylko jaki? Znajdziemy na rynku całą masę młynków do kawy. Część z nas pewnie ma także w domu młynek ręczny po mamie czy też nawet po babci. Gdy chcemy młynek zakupić, to musimy sobie odpowiedzieć na kilka kwestii.

Lepszy młynek ostrzowy czy też żarnowy?

Jest to pytanie podstawowe. Ostrzowe młynki są tańsze jak i także niestety ale gorsze. Rozcinają ziarna na kawałki nierówne. Przy tym tworzą wiele pyłu kawowego. Podczas mielenia w ostrzowych młynkach kawa jest podgrzewana mocno. Ulatnia się przez to cenny aromat. Odradza się do mielenia kawy stosowania ostrzowych młynków.

Żarnowe młynki lepiej się sprawdzają jeśli chodzi o mielenie kawy. Są wykonane z trwałego materiału. Nie tną kawy oraz się nie ścierają. Większość młynków żarnowych posiada regulację stopnia zmielenia kawy. Nie ma tego w ostrzowych młynkach. Oprócz tego podczas mielenia kawy w żarnowych młynkach kawa nie jest podgrzewana. Zaś ilość pyłu kawowego jest także niewielka. Wszystko jest oczywiście zależne od jakości urządzenia oraz od żaren użytych.

Podsumowując jednym zdaniem, to na pewno lepszym wyborem jest żarnowy młynek do kawy.

Młynek elektryczny, a może młynek ręczny?

Warto na pewno jest mieć młynek do kawy, który będzie żarnowy. Pozostaje pytanie jednak czy lepszy będzie elektryczny młynek, albo młynek ręczny. Młynki ręczne do kawy są urządzeniami wolnoobrotowymi. W nich żarna są napędzone przez korby. Ręczny i dobry młynek do kawy można kupić za naprawdę małe pieniądze. Do 120 złotych już można taki kupić. Jednak wada młynków ręcznych jest sam fakt, że są po prostu ręczne. Każdy z nas powinien dokonać indywidualnego wyboru. Każdy wie jaki ma budżet oraz jakie ma wymagania. Do tego powinno być dostosowane użyte urządzenie.