Meble i dodatki

Najlepsza szafa do domu

Szafy to meble, które nie zawsze kojarzą się nam dobrze. W wielu przypadkach, są one bardzo masywne, przez co przytłaczają pomieszczenie, w którym się znajdą. Obecnie jednak, takie szafy to już przeszłość. Serca użytkowników podbijają bowiem estetyczne i niezwykle praktyczne szafy wnękowe. Pasują do każdego pokoju i są idealnym schowkiem na wszystkie nasze rzeczy.

Gdzie umieścić szafę?

Bez wątpienia, większość osób rozważa przedpokój, jako najlepsze miejsce na szafę. W pomieszczeniu tym, pełni ona rolę schowka, w których przechowujemy okrycia wierzchnie i buty, ale również najróżniejsze akcesoria, czy też odzież sezonową.

Rzecz jasna, doskonałym miejscem na szafę jest również sypialnia, w której może się nawet znaleźć miejsce na większych rozmiarów garderobę.

Jeśli chcemy podzielić jakąś dużą przestrzeń, taką jak salon, szafa może pełnić również funkcję ścianki działowej. Można za nią urządzić mały gabinet albo miejsce do wypoczynku. Co więcej, w szafie z przesuwnymi drzwiami, możemy też umieścić domową biblioteczkę, telewizor albo sprzęt grający.

Szafa w kuchni może być z kolei miejscem przechowywani naczyń lub akcesoriów kuchennych. Natomiast w łazience może być idealnym schowkiem na pralkę lub kosz na brudne ubrania.

Aranżacja salonu

Przeznaczenie szafy

Szafa może nam służyć do wielu różnych celów. Niektórzy zamierzają w niej przechowywać wyłącznie ubrania, inni chcą by pełniła ona rolę garderoby, a w jeszcze innych przypadkach szafa jest miejscem przechowywania najróżniejszych akcesoriów albo sprzętów domowych. Przeznaczenie szafy jest bardzo ważne, gdyż od tego zależy to jak będzie zorganizowane jej wnętrze. Chociaż w tym przypadku, znaczenie mają również wymiary mebla.

Decyzję o przeznaczeniu szafy musimy podjąć przed złożeniem zamówienia. Wówczas możliwe będzie wstępne rozrysowanie tego, gdzie i na jakiej wysokości znajdą się poszczególne półki, wieszaki czy drążki.

Wygląd szafy

Kiedy przeznaczenie szafy i miejsce, w którym stanie zostaną już ustalone, czas pomyśleć nad tym jak ma ona wyglądać. Szafa wnękowa może być wyposażona w drzwi rozsuwane, składane albo uchylne, choć możliwe jest też zastosowanie systemu 3w1. Jej wygląd zależy jednak od frontów. Możemy wybrać:

1. Fronty drewniane – z litego drewna lub sklejki, idealna do wnętrz o klasycznym wystroju. Drzwi szafy wykonuje się z laminatu, forniru lub zdobi się okleiną imitującą drewno.

2. Fronty szklane – optycznie powiększają wnętrze i nadają mu lekkości. Bardzo eleganckie, można w nich zastosować kilka kolorów szkła.

3. Fronty metalowe – pasują do wnętrz w stylu industrialnym, ze względu na to, iż są ciężkie i surowe.

4. Fronty rattanowe lub bambusowe – naturalne, ekologiczne i dość oryginalne, mogą być barwione na wybrany przez nas kolor.

5. Fronty z tworzywa sztucznego – idealne do nowoczesnych wnętrz, są dostępne w szerokiej gamie kolorów oraz wzorów.

6. Fronty materiałowe – są przesuwane lub podciągane jak rolety.