Inspiracje i porady

Sposoby na schłodzenie mieszkania latem

Temperatura w mieszkaniu, która pozwala nam normalnie funkcjonować, nie powinna przekraczać 22 stopni Celsjusza. Dobrze wiemy jednak, że latem jest to jedynie nasze marzenie. Czy istnieją zatem sposoby na schłodzenie mieszkania bez klimatyzatora?

1. Wiatrak

Często pierwszy nasz pomysł na obniżenie temperatury w mieszkaniu. Niestety pobierają sporo prądu, a strumień powietrza, który generują często wywołuje u nas bóle głowy czy mięśni, ale także przeziębienie i zapalenie ucha.

2. Wietrzenie

Kiedy wieczorem temperatura spada należy otworzyć okna na oścież. Mieszkanie będzie mogło się wówczas przewietrzyć. Pamiętajmy jednak, aby z samego rana je zamknąć i zasunąć zasłony czy rolety.

3. Zacienianie

Na dzień powinniśmy zasłaniać wszystkie okna, a zwłaszcza te od strony południowej. Najskuteczniejsze w tym przypadku są rolety w jasnych kolorach, oraz rolety zewnętrzne. Kupując rolety do mieszkania, warto wybierać produkty, wyposażone w warstwę gumy lub srebrnej folii. Dzięki temu promieniowanie jest pochłanianie, promienie słoneczne odbijane, a mieszkanie się nie nagrzewa. W przypadku, gdy nie możemy sobie pozwolić na zakup rolet, szczelnie zasłońmy okna żaluzjami albo zasłonami.

Wietrzenie mieszkania latem

4. Nawilżanie powietrza

W upalne dni, większość z nas ma również problemy z oddychaniem. Odpowiednie nawilżenie powietrza, może nam pomóc. Jak to zrobić?

Dobrym pomysłem może być ustawienie przy otwartych oknach naczyń z wodą, z dodatkiem soku z cytryny lub eukaliptusa. Można też namoczyć ręczniki w bardzo zimnej wodzie i rozłożyć je na kaloryferach. Oczywiście, istnieją też specjalistyczne nawilżacze powietrza, które jednak kosztują nawet 300 złotych.

5. Otwórz drzwi

W czasie upalnych dni, drzwi do wszystkich pomieszczeń powinny pozostawać otwarte, aby powietrze mogło przez nie swobodnie przepływać. Unikniemy dzięki temu, tzw. efektu piekarnika.

6. Wyłącz niepotrzebne sprzęty

Sprzęty elektroniczne emitują ciepło, dlatego w upały powinniśmy wyłączyć te z nich, z których nie korzystamy.

7. Rośliny

Rośliny pełnią rolę naturalnych klimatyzatorów, dlatego jeśli mieszkamy w bloku, warto umieścić w pomieszczeniu jak najwięcej kwiatów doniczkowych.

8. Brak ciemnych dodatków

Jasne kolory mniej się nagrzewają, dlatego na czas upałów powinniśmy zrezygnować z czarnych zasłon, koców, nakryć na sofy.

Kiedy nadchodzi czas upałów, powinniśmy również odpowiednio zadbać o nasze ciało. Konieczne jest spożywanie jak największej ilości płynów.

Możemy też intensywnie ochładzać nasze ciała od zewnątrz. W jaki sposób?

1. Zimne okłady

Zwykły ręcznik należy namoczyć w bardzo zimnej wodzie, a następnie przyłożyć go do głowy lub położyć na karku.

Orzeźwiający prysznic

2. Zimny prysznic

Nie jest to przyjemne, ale spędzając kilka minut pod chłodną wodą skutecznie obniżymy temperaturę ciała. Można też moczyć stopy w misce z zimną wodą.

3. Odpowiednie ubranie

Kiedy na zewnątrz jest gorąco, powinniśmy zakładać lekkie i zwiewne ubrania w jasnych kolorach. Pamiętajmy też o nakryciu głowy!

4. Śpij na podłodze

Powietrze przy podłodze może być nawet o kilka stopni chłodniejsze, dlatego w upalne noce, warto spać na podłodze. Dobrym pomysłem może być też hamak, w którym powietrze opływa nas ze wszystkich stron.