Inspiracje i porady

Wskazówki pomocne przy czyszczeniu piekarnika

Po każdym skorzystaniu z piekarnika powinniśmy go dobrze czyścić, ale nie zawsze jest na to czas, siła, chęć albo najzwyczajniej zapominamy o tym. Dowiedz się, jakimi sposobami doczyścić brudny piekarnik.

Brudny piekarnik jest wynikiem przyrządzania posiłku, a gdy dochodzi do czyszczenia następuje dezorientacja. Dlaczego? Nikt przecież nie chce, aby chemiczne produkty czyszczące przeniknęły do jedzenia - stąd ta obawa. Istnieją pewne sposoby, które pomogą w czyszczeniu zabrudzonego piekarnika, nawet jeżeli jest przypalony. Regularne czyszczenie pozwoli na pozbycie się niechcianego zapachu w trakcie pieczenia.

Od czego właściwie zacząć?

Przed myciem piekarnika należy wyciągnąć wszystkie półki, po czym namoczyć je w gorącej wodzie z płynem do naczyń i zostawić na jakiś czas. Okruchy zalegające wewnątrz po jedzeniu trzeba wymieść czystą szczotką.

W jaki sposób czyścić piekarnik?

Następny krok to przygotowanie mieszanki do czyszczenia. Do naczynia dodać kilka łyżeczek sody oczyszczonej, ocet spirytusowy i wodę. Wszystko wymieszać tak, aby powstała miękka papka. W przypadku przypalonych miejsc, które pokrywają piekarnik dłuższy czas, należy dodatkowo dodać soli, która poradzi sobie z tym bez problemu.

Środki do czyszczenia piekarnika

Tak wykonaną miksturę nakładać należy na całą powierzchnię przy pomocy ściereczki lub szczoteczki do zębów. Po zostawieniu preparatu można się zająć półkami z piekarnika, które w ciężko zabrudzonych miejscach warto potraktować octem. Po kilkominutowej przerwie można wrócić do piekarnika i rozetrzeć nałożoną wcześniej papkę, po uprzednim dodaniu odrobiny wody lub octu. Kiedy powierzchnia pod palcami pozbawiona będzie szorstkiego osadu, bez przeszkód zmyć można sodę z użyciem nawilżonej szmatki.

Podczas czyszczenia piekarnika trzeba zająć się także wentylatorem. W tym przypadku lepiej unikać papki i czyścić za pomocą mieszanki wody z octem. Możliwe jest również użycie preparatu do czyszczenia grilla - nie trzeba obawiać się chemii, ponieważ jest odpowiednio dostosowany do powierzchni mających kontakt z pożywieniem.

W celu zabezpieczenia piekarnika przed ponownym osadem z resztek jedzenia, należy go przemywać szmatką z octem po każdorazowym użyciu. Nieprzyjemny zapach octu szybko zniknie, a piekarnik pozostanie czysty i przede wszystkim bezpieczny dla jedzenia.

Długotrwała spalenizna - jak usunąć?

Ciężko jest się pozbyć mocno zaschniętych zabrudzeń, które są obecne dość długo. Na szczęście jest jeszcze jedna opcja - to folia aluminiowa. Należy ją położyć na dno piekarnika i po prostu z niego korzystać. Po jakimś czasie, trudny do usunięcia brud zalegający pod folią, powinien zamienić się w popiół, który łatwo wymieść lub usunąć z pomocą nawilżonej szmatki.